v Blog, Web development

Konečně jsem se odhodlal upgradovat na Mac OS X Yosemite. Asi jako jeden z posledních, co?:) Popíšu také pár tipů na aplikace, které jsem začal nově používat.

Yosemite

Na novou verzi Mac OS X jsem občas zaregistroval negativní ohlasy, takže jsem se do upgradu nehrnul. Když jsem teď dodělal nějaké projekty, a pár programů už mi psalo, že nejdou aktualizovat, protože nemám Yosemite, rozhodl jsem se do toho praštit.

Nejdřív jsem chtěl vše zálohovat a nainstalovat čistý systém, ale zvítězila lenost a udělal jsem jen upgrade z Mavericks. Vše proběhlo úplně v pohodě, trvalo to asi 2h (přesně jsem nesledoval, koukali jsme na film).

Co je fine

Zkouším používat notifikační centrum. Nastavil jsem si jeho otvírání na klávesovou zkratku F12 (System Preferences > Keyboard > Shortcuts > Mission Control > Show Notification Center) a dal si do něj notifikace aplikací, které mě zajímají. Škoda, že většinou je k dispozici jen chudé nastavení.

Bál jsem se nového designu, ale nakonec mi přijde pěkný.

Spotlight je nyní veprostřed obrazovky. To se mi líbí, protože kvůli tomu jsem dřív používal Alfred.

Co mě štve

Pořád si nedokážu zvyknout na změnu funkce zeleného tlačítka „maximalizovat okno„, kdy se aplikace nově přepne do fullscreenu. Pro klasickou maximalizaci okna je potřeba 2x kliknout na horní lištu okna (jako ve Windows) a pro roztažení všemi směry CMD+2x kliknout. To už je trochu krkolomné a navíc u spoustu aplikací (např. Chrome) je horní lišta dost úzká.

Už není pěkná 3D polička pod Dockem, která je teď nahrazena levným placatým poloprůhledným stínem

Ve Spotlight není možnost „lock“ jako u Alfredu. Našel jsem nějaké možnosti klávesových zkratek pro uspání počítače (CTRL+SHIFT+eject), ale na to si nemůžu zvyknout.

Další nové aplikace

Airmail 2

Jako freelancer dělám pro různé firmy, takže vybírám asi 5 emailových adres. Poslední měsíce se to sice trochu utlumilo, protože jsem z většiny vytížen jedním projektem, ale je potřeba původní adresy sledovat, občas dělám drobné úpravy na starých projektech. Většina těch schránek jsou Google Apps, takže jsem používal Gmail. Ten mi naprosto vyhovoval ve spolupráci s Chrome, kde jsem si nastavil pro každou firmu profil a měl tak víc oken Chromu. Nedávno se ale toto chování a teď je přepnutí profilu v Chrome na dva kliky, což začalo být docela nepohodlné. Taky mít spuštěno víc oken Chrome kvůli jednomu, dvou mailům týdně je naprd.
Několikrát jsem zkoušel aplikaci Mail v Mac OS X, která mi ale nevyhovuje. Od Milana jsem dostal doporučení na Airmail 2, který jsem si koupil a jsem spokojen. Pěkné přehledné rozhraní, navázání na Yosemite notifikace, spolupracuje s Gmailem.

Opera

Po tom, co jsem zahodil různá okna v Chrome, Vojta psal o tom, jak je Opera rychlá a jdou na ní pustit doplňky z Chrome.

opera

Rozhodl jsem se ji vyzkoušet. Opera má nyní stejné jádro jako Chrome – Blink. Dokonce i Developer toolbar je úplně totožný. Co ale hodně postrádám je doplněk pro Google Hangouts, bez kterého se neobejdu a který přes Chrome WebStore pro Operu nejde nainstalovat. Takže u Chrome asi zůstávám.

 

Líbilo se? Tak to sdílej, dík:)Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Komentáře

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..