v Blog, Web development

Upgrade na El Capitan

Celé to vlastně vznilo kvůli tomu, že jsem si koupil Apple Magic Mouse 2. Už dlouho jsem po ní pošilhával. Na Bubenské je tak zarušeno WiFi a Bluetooth, že mi tam jakákoliv bezdrávotá myš funguje o poznání hůř, než jinde, ale když jsem u kolegy zkoušel Magic Mouse, bylo to v pohodě.
Problém nastal se scrollováním v Yosemite, které se mi nepodařilo rozchodit a u ženy na El Capitan fungovalo v pořádku.

Rozhodl jsem se pro čistou instalaci (z USB flash, kterou jsem vytvářel pro přeinstalaci MacBooku ženy nedávno), protože už snad 3 roky OS X pouze upgraduji a zdá se mi, že na mém 128GB SSD disku je zbytečně moc věcí a poslední dobou se častěji potýkám s nedostatkem místa na systémovém disku.

Co bylo tedy nutné nastavit?

Systém

Samozřejmě jsem si ponastavoval plochy, klávesové zkratky a další věci, na které jsem zvyklý. Pak jsem řešil hlavně:

Zamykání obrazovky

Dříve jsem používal Alfred, ale dnes už všechny mnou používané funkce umí Spotlight, takže jsem se rozhodl Alfred neinstalovat. Jediné, co mi chybí, byla zkratka „lock“ v Alfredu, který zamkla obrazovku.
To sice Spotlight neumí, ale lze to nahradit klávesovoz zkratkou ctrl+shift+eject. K tomu je nutné nastavit v System Preferences > Security & Privacy > Require password Immediately:
Screen Shot 2015-12-05 at 15.06.00 1

Data

Pravidelně zálohuji pomocí TimeMachine, ale jen vybrané adresáře. Vynechávám např. Library nebo Applications, které mi přijdou zbytečné pro zálohu a jsou dost velké.

Nainstaloval jsem tedy čistý systém a pak chtěl nakopírovat mé důležité adresáře zpět. Když jsem ale nastavil TM na stejný disk, jako v původním systému, a chtěl procházet historii, nezobrazovala se. Proto jsem přistoupil k ručnímu přimountování a klasickému zkopírování. Žádný velký problém:

hdiutil attach -mountpoint ~/bcp/ /Volumes/Time\ Machine\ 2/

Spostu věcí mám v cloudech (viz např. článek o zálohování fotek), takže toho zas tolik není.

Vývoj

Homebrew

Konečně budu mít trochu pořádek v balíčcích. Zkoušel jsem Mac ports apod., takže jsem v původní instalaci měl trochu bordel. Teď mám všechno spravované pres Homebrew.

Apache a PHP

Obojí je v Mac OS X už předinstalované, takže pokud nechcete používat nějakou jinou verzi, kterou je nejlepší nainstalovat opět přes Homebrew, v /etc/apache/httpd.conf stačí odkomentovat řádek

LoadModule php5_module libexec/apache2/libphp5.so

a taky je vhodné povolit si mod_rewrite

LoadModule rewrite_module libexec/apache2/mod_rewrite.so

Taky jsem musel odkomentovat řádek s nastavením cesty pro ukládání sessions:

session.save_path = "/tmp"

MySQL

Databázi jsem tentokrát nainstaloval přes Homebrew. To je samozřejmě jednoduché, akorát jsem se chvilku pral s tím, aby běžela přes Unix socket a já se mohl v aplikacích připojovat pres localhost. Defaultně je brew verze totiž nakonfigurovaná na TCP/IP spojení a poslouchá na 127.0.0.1
Bylo tedy potřeba vytvořit /etc/my.cnf s následující konfigurací:

[mysql]
port = 3306
socket = /var/lib/mysql/mysql.sock
[mysqld]
socket=/var/lib/mysql/mysql.sock

Dále zkopítovat /etc/php.ini.default do /etc/php.ini, které po restartu Apache použije PHP a přenastavit cestu k mysql.sock:

mysql.default_socket = /var/lib/mysql/mysql.sock

 

Líbilo se? Tak to sdílej, dík:)Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Komentáře

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Podobný obsah podle štítku