v Blog

Delší dobu se mi doma válelo Raspberry Pi. Dělal jsem s ním nějaké pokusy na zálohování. Když jsme se teď přestěhovali do většího bytu, udělal jsem z něj chytrou televizi.

Raspberry Pi

Mám starou verzi Raspberry Pi 1 s 500MB RAM a 700mHz procesorem. Našel jsem ale návod na jeho přetaktování až na možných 1000mhZ.
V distribuci Raspbian je utilita raspi-config, kde v menu Overclocking vyberete požadovanou rychlost a restartujete.

Multimediální centrum

Dříve jsme používali na počítači XBMC, které se přejmenovalo na Kodi. Pro Raspberry je několik distribucí, které mají Kodi už zabudované v sobě, takže nebudete muset nic moc nastavovat. Já použil OSMC, což je nástupce RaspBMC. Je možné použít ještě např. OpenELEC.

OSMC nabízí vlastní grafické rozhraní, ale lze přepnout na klasické Kodi. V záložce Systém pak zůstane menu My OSMC, kde je pár možností nastavení, krom jiného výše zmiňované přetaktování rychlosti procesoru. To se hodí, protože utilitu raspi-config jsem musel doinstalovávat.

IMG_2123

Přehrávání TV

Mám Synology NAS, do kterého jsem koupil USB tuner na TV. Ten je přístupný přes DVBlink.
Novější verze Kodi mají podporu PVR už v sobě, takže stačí v Nastavení > Televize povolit a vybrat PVR backend (v mém případě právě DVBlink).

Problém byl v tom, že při přehrávání TV se obraz sekal. Po chvíli googlení jsem narazil na koupi licence k dekódování MPEG2 na Raspberry Pi (v přepočtu za 88Kč). Nevím, proč to tak je, ale po koupi a nastavení podle návodu v emailu s licencí, je přehrávání plynulé.

IMG_2124

Ovládání

Kdo chce klasickou tatranku, může si trochu zabastlit a zkusit zprovoznit univerzální ovladač. Na pouhé přepínání programů asi dobré, ale já koupil bezdrátovou klávesnici Logitech K400, protože v Kodi můžete mít např. plugin pro Youtube, kde se dá i vyhledávat, a psát na klávesnici je pohodlnější.

IMG_2127

Závěr

Kodi na Raspberry Pi je trochu pomalejší, než na notebooku. Ale není to nic, co by člověk válející se na gauči nepřežil. Připisuji to sterému Raspberry. Jsem zvědavý na Pine64, který by měl dorazit v květnu.

Momentálně používáme starší 19″ monitor (doteď jsme v naší garsonce koukali na filmy na 13″ notebooku;) ). Pokud se celé řešení osvědčí, plánuji koupit nějakou hloupou TV, která bude mít HDMI vstup a připojit Raspberry k ní. Co jsem měl možnost zkusit, tak smart TV kolem 15 tis. Kč jsou podobně „svižné“, jako Kodi na Raspberry, zato mají méně aplikací pro služby, takže mi toto řešení zatím přijde lepší.
Výhodou je i malá pořizovací cena Raspberry, které se dá nahradit, když do něj děti něco nalijí apod. Líbí se mi i možnost rychle vyměnit SD kartu s celým systémem a experimentovat s různými distribucemi. Návrat k původní konfiguraci je pak otázkou vteřin.

Líbilo se? Tak to sdílej, dík:)Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Komentáře

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..